اگه به داشتن بچه فکر می کنین و یا تازگی صاحب بچه شدین مطمئنا زیاد شنیدین که داشتن بچه رابطه، کار و نوع تفکرتون در مورد انجام کارا رو تغییر می ده.

هیچ میانبری هم واسه گذار از این مرحله حرفه ای و شخصی وجود نداره، اما اگه بتونین قبل از اون، بعضی مکالمات رو هرچه زودتر با شریک زندگی تون داشته باشین، و تکلیف یکسری وظایف رو مشخص کنین، می تونین این راه رو با آرامش و بهره وری بیشتری به انتها برسونین. در این مقاله می خونید که چه جوری والدین شاغل کاراشون رو با موفقیت مدیریت می کنن.

آرامش

من و شوهرم هر دو تموم وقت سر کار میریم و سه بچه فوق العاده داریم. در مورد یه سری از مسائل گفتگوهای زیادی داشتیم، شاید باید گفتگوهای بیشتری هم می داشتیم تا بتونیم تا جایی که می تونیم این همکاری و ازدواج مون رو موفق نگه داریم.

ازدواج

کار کردن مشارکتی والدین چیه؟

وقتی که شما و همسرتون هردو شاغل هستین و سعی دارین وظیفه ی مراقبت از فرزندان هم بین خودتون تقسیم کنین، باید درمورد دو موضوع بنیادی یعنی پول و مسئولیت صحبت کنین. واسه بیشتر افراد این یک موضوع بزرگ، سنگین و بیشتر آمیخته با مسائل عاطفیه که اصلا راحت نیس. به ویژه وقتی بار سنگین مراقبت از بچه ای بر شونه های تونه که دائم جیغ می کشه و باعث می شه در هفته بیش تر از سه ساعت خواب راحت نداشته باشین. واسه شروع پیشنهاد می کنم وقتی این مسائل رو به بحث بذارین که هر دو به اندازه کافی استراحت کرده باشین، از قبل برنامه ریزی کردین که درمورد اونا صحبت کنین و دور و برتان به نسبت آروم و ساکته.

برنامه-ریزی
پول-نام-تصویر

با چیزی که خیلی هم آسون نیس شروع می کنیم: پول

لیست جدیدی از هزینه ها همیشه با تولد بچه ها همراهه که طرف و طرف هزینه کرد مالی خونواده رو تغییر می ده، اما از طرف دیگه سوالات و رقابتایی رو در مورد ی پول درآوردن مطرح می کنه.

خونواده

سوال اولی که باید به بحث گذاشته شه اینه که ترجیح و شرایط ایده ال هر یک از این دو شریک واسه بازگشتن به سر کار درست بعد از بچه دار شدن چیه. این بحث اصلا بحث ساده ای نیس چون در اینجور شرایطی هیچ کاری از شما بر نمیاد جز اینکه درمورد رسیدن و پرداختن به بلندپروازیای شغلی، ارزشای خانوادگی و امور مالی خونواده با هم فکر و صحبت کنین. ممکنه مرزهای این بخشای مختلف کمرنگ شده و این خود باعث سخت تر شدن جدا اونا بشه. به احتمال زیاد مخالفتایی پیش میاد که طبیعیه. وقتی می خواید گفتگو رو شروع کنین احساسات شخصی تون رو در مورد این موضوع روشن کنین. اگه در مورد اون مطمئن نبودین ایرادی نداره، تغیرات بزرگ زندگی بر نحوه ی احساس ما در مورد همه چیز مثل شغل مون اثر می ذارن. سولات پایین نقطه شروعی هستن که می تونن واسه شما و همسرتون مفید باشه.

  • آرزوهای شغلی تون چه چیزایی هستن؟ تغییرات رو چیجوری می ببینن؟ به چه دلیل؟
  • والدین خود شما بین کار کردن و تربیت و بزرگ کردن شما کدوم رو انتخاب کردن؟ در این تجربه شما چه کاری جواب داد و چه کاری جواب نداد؟ دوست دارین فرزندان خودتون رو چه جوری تربیت کنین؟
  • از عهده ی هزینه های چی و واسه چه یه مدت بر میاید؟ امتیازات اعطایی از طرف کارفرما و در نظر گرفتن اثر درازمدتِ تغییرات درآمد بر استاندارد سطح زندگی و بر حسابای بازنشستگی تون بسیار مهمه.

اگه یکی از والدین در خونه بمونه، درآمد خونواده کاهش پیدا میکنه و اگه هر دو برنامه بریزن که سر کارشون برگردن هزینه های مربوط به کودک و پرستار کودک افزایش پیدا می کنه.

بعضیا فورا توافق می کنن که یک یا هر دوی والدین سر کار برگردن و پول مسئله مهمی نیس. واسه اکثریت دیگر افراد به این سادگیا هم نیس. بعد از گذراندن زمان زیادی واسه شنیدن و گوش دادن به چیزی که همسرتون در مورد بازگشت به کار می گه به یک طرح برنامه ریزی شده احتیاج دارین. طرح اول: مادر پس از ۱۲ هفته به سر کارش برمیگرده و کودک رو به پرستار کودک می سپارد. طرح دوم: مادر پس از دو سال به سر کارش بر می شه و کودک به کودکستان میره. طرح سوم: مادر و پدر کارشون رو جوری تنظیم کنن که هر یک نصف نصف در خونه باشن و فضای خالی نبود والدین در خونه رو پر کنن. واسه حساب و کتاب طرحتون به ماشین حساب و دفترچه یادداشت هم احتیاج دارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری پیش رئیس تون ایده آل تر باشین؟

در این بخش از بحث با همسرتون سعی کنین بر اعداد (تا جایی که هر دو می تونین) تمرکز کنین و رو راست سعی کنین امور مالی و زمان رو بررسی کنین تا ببینین واسه اجرای طرح به چه چیزایی احتیاج دارین.

اما یک پیشنهاد واسه آقایان: هیچوقت سعی نکنین با گفتن جمله هایی مثل «من هرچی می گم به صلاح خودته» و «می دونم که اینطوری خوشحال تر هستی» با احساسات همسرتون بازی کنین. من دو مرد رو می شناسم که اینجور استدلالی در برابر همسرشان داشتن و در آخر کارشون به مشکل بر خورد. اتفاقی که در هر دو مورد افتاد این بود که واسه این مادرها این سوال پیش اومد که از کودک بی دفاع شون مراقبت کنن یا برگردن سرکارشان. شوهراشون اینجور جواب دادن که اونا قبلا زندگی بسیار رضایت بخشی داشتن و موفقیتا زیادی به دست آورده ان پس ماندن در خونه باعث کسل شدنشون می شه و باید سر کارشون برگردن. مشاهدات این مردها در مورد گذشته درست بود اما نتوانسته بودن به درستی حس بزنن که شاید نظر زنان شون واقعا عوض شده باشه. و اینطور کل بحث اونا به نا آرومی کشیده شده بود و زنان شون بحث دیگری رو شروع کرده بودن مبنی بر اینکه کی اونا رو بهتر می شناسد، شوهراشون یا خودشون؟ داشتن یک بچه واقعا موجب تغییر دیدتون می شه و فکر می کنم که به ویژه در مورد مادران. حواس تون باشه امکان داره همسرتون که قبلا خیلی به شاغل بودن علاقه و تمایل داشت حالا احساسات متضادی درباره صرف انرژی خود بر کار یا بر بچه داری داشته باشه.

سوال دومی که باید پرسید مسئولیتای خونه و بزرگ کردن کودکه

کی مسئول ادامه دادن به کارای روزمره ی خونه؟ نظافت، شستشو و خرید کارای بسیار حجیمی هستن. قبل اینکه انجام یکی یا چند تا از کارای روزانه بپزیرید باید بدونین که اضافه شدن یک بچه کوچیک حجم و زمان انجام کارای بالا رو دو سه برابر میکنه. عاقلانه انتخاب کنین، اگه از عهده ی هزینه اش برمی آیید کارای سنگین رو به بیرون بسپارید. حتما در گفتگوهای تون این رو هم بگید که هیچ یک از این توافقات واسه باقی زندگیتون نیس. تنظیم مسئولیتا واسه والدین شاغل باید همیشه انجام شه. بعضی وقتا بعضی افراد احساس می کنن چون شما گفتید «مسئولیت این کار با من» این معنی رو می ده که باید هر روز تا آخر عمرتون اون کار رو بکنین، مسخرهه.

فکرتون رو واسه امتحان روشای مختلف باز کنین و آماده شید تا انتظاراتتان از چیزی که انجام می شه و چیزی که انحام شدنش خوب به نظر برسه رو کم کنین. من و شوهرم پنج ساله که بچه داریم، بعضی چیزایی که اول موافق انجام دادنش بودیم هنوزم بسیار خوب انجامش میدیم. مثلا اون تموم لباسا رو میشید و من همیشه شام رو آماده می کنم. هر دو این چیدمان رو دوست داریم و هنوزم به همین روال انجامش می هیم. با اینکه بیست روش مختلف واسه خرید مواد خوراکی امتحان کردیم، پارسال توافق کردیم تا هر هفته یکی از ما خرید خوراکیا رو بر عهده بگیره، این روش عالی عمل می کنه و خیلی هم از اون راضی هستیم.

اشتغال و وظیفه ی پدر و مادری از عناصر مهم زندگیمون هستن. با اینکه با هم جور نیستن می تونن خوب کنار هم باشن و از هم پشتیبانی کنن. لذتای زیادی همراه با همسرتون واسه پشت سر گذاشتن این رقابت مهم هست. داشتن این گفتگوها قبل و بعد از اومدن بچه باعث می شه تا سطح انتظاراتمان رو تنظیم کنیم و یک زندگی کمی مدیریت شده تر داشته باشیم.

برگرفته از : inc

 


دسته‌ها: آموزشی