شاید شمام از خودتون پرسیده باشین که به چه دلیل بعضی زن وشوهرها تازه پس از چند سال زندگی مشترک کارشون به طلاق می کشه؟ چه مشکلاتی روی هم تلنبار می شن؟ در این مقاله با ما همراه باشین تا به بررسی این موضوع بدیم که چیجوری میشه رقابتای زندگی مشترک رو به سلامت گذروند و یک رابطه عاطفی پایدار داشت؟

 

۱. روی اختلافات تون سرپوش نذارین

جرئت کنین و تا دیر نشده درباره احساسات تون به دنبال هر مشکلی بحث کنین. مطمئنا کار آسونی نیس. شاید بنا به دلیلای زیادی (مثلا ترس از آزرده کردن یا به خشم آوردن طرف مقابل) بترسید که احساس واقعی تون رو به همسرتون بگید. شاید هم دودل باشین، چراکه پیش خودتون فکر می کنین که این مشکل خیلی راحت حل شدنی نیس. اگه به هر دلیلی نمی تونین این موضوع رو مطرح کنین و بحث رو به نتیجه برسونین، شاید بهتر باشه که این کار رو پیشه یک مشاور خونواده انجام بدین تا اون کمک تون کنه که گفت وگوی سازنده تری در این مورد با همسرتون داشته باشین. اما شاید دل تون نخواد که کسی غیر از خودتون دو نفر در بحث تون شرکت داشته باشه. اگه قصد دارین تنهایی سر بحث رو بین خودتون باز کنین، بهتره زمانی با هم پای گفت وگو بشینین که هم وقت کافی داشته باشین و هم مطمئن باشین که کسی خلوت تون رو به هم نخواد زد.

خونواده

مثلا اگه از خونواده همسرتون دلخور هستین و احساس خشم می کنین، می تونین به جای اینکه سفره ی دل تون رو پیش دوست و ناشناس باز کنین، از همسرتون بخواهید تا در تنهایی کمی با هم اختلاط کنین. بهش بگید که مثلا فلان حرف پدرشوهر یا برادرشوهرتان رو دخالت بی مورد در تصمیمات شخصی تون می ببینن و از طرز برخوردشان رنجیده اید. شاید از اینکه همسرتون پشت تون درنیامده هم رنجیده باشین، اما میدونید که خود اونم با خونواده اش مشکلاتی داره. خلاصه اینکه شاید درنهایت جواب مشخصی نگیرید، اما همین که هر دو نفرتان به این احساس مشترک برسین که مشکل تون رو باید به اتفاق حل کنین و پشت هم باشین، خودش پیشرفت بزرگیه.

۲. اختلافات تون رو با عشق و روی خوش حل کنین

وقتی دچار هیجانات احساسی باشین، ممکنه خیلی راحت از کوره دربروید. اما یادتون باشه که دشمنی فقط باعث می شه که اختلافات تون حل نشده باقی بمونن و زندگی مشترک تون رو درست مثل آتیش زیر خاکستر تهدید کنن. درعوض اگه با عشق و روی خوش به موضوعات چالشی زندگی تون نزدیک شید، می بینین که می تونین با آرامش بیشتری بحث رو پیش ببرین و احتمال صلح و درک دوطرفه هم چندبرابر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری کاریزماتیک و باجذبه شیم؛ راهنمای کامل

آرامش

اگه احساس کردین که همسرتون از چیزی ناراحته، قبل اینکه کار به جاهای باریک بکشه، مثلا می تونین به همسرتون بگید: «احساس می کنم که چیزی درموردم داره اذیتت می کنه. بخاطر این احساس خیلی بدی دارم، چون دلم می خواد که همسر خوبی برات باشم. فکر می کنی چی باید توی رابطه مون تغییر کنه؟ من چه کاری از دستم ساخته ست؟ کاری هست که دوتایی مون بتونیم واسه بهترشدن رابطه مون انجام بدیم؟»

وقتی به اختلاف برمی خورید، بهتره به جای اینکه روی کمبودا و خطاهای همسرتون تمرکز کنین، درعوض ببینین که چه جوری می تونین به حل اختلافات موجود واسه داشتن یک ازدواج پایدار کمک کنین. بدونین که هر کسی فقط می تونه روی توانایی خودش واسه تغییر کنترل داشته باشه. اما مطمئن باشین همین که تمایل تون رو به حل اختلاف بگید، خودش می تونه تغییر بزرگی در رابطه تون بسازه.

ازدواج

۳. نسبت به نقاط ضعف همدیگه آشنایی و تهاجمی برخورد نکنین

هیچ وقت به هم اخطار ندین. سعی کنین از عبارات سرزنش آمیزی مثل «تو همیشه…»، «تو هیچوقت…» یا «تو خیلی عصبانیم می کنی.» دوری کنین، بلکه احساسات تون رو به حالت گزارشی انتقال بدین و مثلا بگید: «خیلی عصبی می شم وقتی…». این ظریف کاریا در مهارتای ارتباطی می تونه کمک زیادی به حل اختلافات بکنه.

باهم توافق کنین که بعضی وقتا ممکنه درمورد بعضی از مسائل اتفاق نظر نداشته باشین. قبول کنین که درمورد همه اختلافات نمی تونین به نتیجه مشخصی برسین. اما به جای اینکه بر مشکلات تون سرپوش بذارین و سکوت کنین، اگه اختلاف نظری دارین، درموردش به گفت وگو بشینین و سعی کنین به راه حل مشترکی واسه مدارا با این فرقا برسین. همین که تصمیم بگیرین با بعضی از فرقای همدیگه کنار بیایید و پاره ای از رفتارها و عقاید همدیگه رو که اذیت تون می کنن قبول کنین، رابطه تون تا حد زیادی بهبود پیدا می کنن.

۴. کمال گرایی رو کنار بذارین

خودتون و همسرتون رو به خاطر اینکه کامل و بی عیب ونقص نیستین و هم به خاطر مخالفتای کوچیک و بزرگ تون ببخشین و راهی واسه شکست دادن کمال گرایی پیدا کنین. روی همه چیزای باارزش رابطه تون و هر اون چیزی که خوب پیش میره، بیشتر تأکید کنین. بذارین همسرتون بدونه که سعی متقابلش رو واسه بهبود رابطه تون می ببینن و قدردانش هستین. در آخر اینکه سعی کنین هر روز با حس قدرانی و سپاس از زندگی مشترک تون (برخلاف همه کمی و کمبود هاش) زندگی کنین. 


دسته‌ها: آموزشی