هزاران ساله که آدما از راه رابطه کلامی با همدیگه رفت و امد برقرار می کنن و طی آزمون وخطاهای بسیار تونسته ان راه وچاه خوش درخشیدن در جمع رو یاد بگیرن و درسای زیادی رو نسل به نسل برجای بذارن. این درحالیه که هنوز عده ی خیلی از ما بدون اینکه حتی نیم نگاهی به این درسای امتحان پس داده انداخته باشیم، از زمین وزمان گِله مندیم که به چه دلیل هیچوقت در هیچ جمعی به اندازه فلانی موردتوجه قرار نمی گیریم.

 

فقط کافیه نگاهی به مهم ترین شخصیتای کاریزماتیک جهان بندازین تا به اسرار این قضیه پی ببرین. این افراد می تونستن مردم رو با جادوی کلام به طرف خود بکشن و درست مثل آهن ربا طرفدار جذب کنن. واسه شون فرقی نمی کرد که چند نفر مخاطب شونه، کلام شون به اندازه ای نافذ و گیرا بود که گویی هر شنونده ای رو خود نشونه می گرفت. درواقع، آمیزه ی کلام و نحوه استفاده از زبون بدن شون تا حدی هماهنگ و حساب شده بود که مخاطب رو بی چون وچرا میخکوب می کرد.

شخصیت

درادامه با ما همراه باشین تا ۴ ویژگی مشترک شخصیتای کاریزماتیک رو به اتفاق بررسی کنیم. با تمرین زیاد و اعتماد به نفس بالا شک نداشته باشین شمام می تونین کاریزماتیک ترین شخص در هر جمعی باشین.

۱. ایجاد رابطه احساسی

همه چیز به درک احساسی مخاطب بستگی داره. حتی اگه ده ها بار جلوی آینه تمرین کرده باشین و پیام تون رو به روراست ترین شکل ممکن انتقال بدین، تا زمانی که با بین شما و مخاطبان تون رابطه احساسی شکل نگیرد، کلام تون به اندازه کافی تأثیرگذار نمیشه.

مخاطب شک نداشته باشین به دلیلی (مثلا احتیاج به یادگیری و انگیزه) پای صحبت تون نشسته س. پس سعی کنین که از همون اول صحبت به دل مخاطبان تون تونل بزنین. اما چیجوری؟ لبخند زدن اثر خوبی روی مخاطبان می ذاره و معمولا شروع مناسبی واسه تشکیل رابطه مؤثر بین گوینده و شنوندهه . سخنرانان ماهر از راه بازی با صدا مخاطب رو با خودشون همراه می کنن. مثلا وقتی از لذت، تعجب، غرور، نگرانی، ترس، امید یا هر احساس دیگری حرف میزنن، می تونن که همون جواب احساسی رو در مخاطبان شون به وجود بیارن.

۲. تسلط بر چم وخم صحبت کردن

خوب صحبت کردن یعنی اینکه بتونین کلام تون رو با افکارتان همگام کنین تا جا نمانید و به موقع لحن صدای تون رو تغییر بدین تا بیان معنی دارتری داشته باشین. لازمه که درست نفس بکشین تا کلام تون هرچه شیواتر به گوش برسه.

لحن صدا هم نقش زیادی در جذب مخاطب داره. اگه بتونین روی صدای خود کنترل داشته باشین و لحن صدای تون رو به موقع تغییر بدین، شک نداشته باشین که پیام تون به درستی به مخاطب منتقل میشه (بد نیس با تکنیکای جذاب کردن صدا هم آشنا باشین). اگه زبون بدن تون با کلام تون هماهنگ باشه، راحت تر می تونین به لحن مناسب دست پیدا کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری کاریزماتیک و باجذبه شیم؛ راهنمای کامل

دقت داشته باشین که وقت صحبت کردن به حجم هوای بیشتری احتیاج دارین. پس اگه نتونین درست نفس بکشین، شک نداشته باشین نفس کم میارید و مجبور میشید انتهای جملات تون رو بخورین، درحالی که خیلی اوقات مغز کلام در همون کلمات انتهایی پنهون. واسه اینکه نفس کم نیارین، باید از دیافراگم نفس بکشین تا بتونین نفس کافی واسه تموم کردن جملات طولانی داشته باشین.

۳. هماهنگی کلام و زبون بدن

اگه بین چیزی که می گین و حالتی که مقصودتان رو میگه، هیچ رابطه منطقی و موجهی وجود نداشته باشه، شک نداشته باشین مخاطبان تون رو گمراه می کنین. زنگ خطر زمانی به صدا درمی آید که مثلا محتوای کلام تون مثبت اما زبون بدن تون دفاعی باشه. اون وقته که راستی کلام تون زیر سؤال خواهد رفت یا مثلا وقتی محتوای کلام تون هیجانی اما زبون بدن تون ساکن باشه، چه انتظاری دارین که مخاطب تون به هیجان دربیاد. پس زبون بدن تون رو با کلام تون هماهنگ کنین. با حرکات بدن تون می تونین کلام تون رو برجسته تر بگید. اگه بتونین بخش احساسی کلام تون رو به کمک حالات صورت تون خوب منتقل کنین، مخاطب رو راحت تر با خودتون همراه می کنین.

۴. کلام متقاعدکننده

هرازگاهی گریزی به صندوقچه ی خاطرات تون بزنین تا بتونین رابطه مؤثرتری با شنونده برقرار کنین. با این ترفند می تونین سخنرانی بهتری داشته باشین و خودتون رو به مخاطب نزدیک تر کنین. یعنی به جای اینکه صدایی در دوردستا باشین، شنونده احساس می کنن که در کنارش نشسته اید و از ماجراهای زندگی تون براش می گین. ما آدما در کل از اینکه مورداعتماد باشیم و کسی ماجراهای شخصی خود رو با ما درمیان بزاره، احساس خوبی پیدا می کنیم. حالا فرض رو بر این بذارین که دل صدها شنونده رو اینجوری به دست آورده اید. اینجاست که می تونین ادعا کنین داستان تون دل همه رو برده!

سخنرانان ماهر حواس شون هست که چیزی که میگن، دور یک موضوع اساسی و دارای ساختار منطقی باشه. بعد بر همین پایه، ماجرایی رو که قصد دارن در بین صحبت هاشون تعریف کنن، با موضوع و ساختار اصلی درمی آمیزند. درمجموع، سخنران خوب کسیه که از موضعی معتبر و باورکردنی صحبت کنه. به این معنی که اول از همه خودش باید به صحبت هاش باور داشته باشه تا مخاطب هم بتونه گفته هاش رو قبول کنه. 


دسته‌ها: آموزشی