به نظر می رسه که بعضیا دوست داشتنی متولد می شن، اما همه می تونن کاریزماتیک بودن رو در خودشون به وجود بیارن. بدون توجه به اینکه چه شخصیتی دارین، خصوصیاتی وجود دارن که شما با تمرین و اجرا اونا در رفتارتون می تونین خودتون رو باجذبه، قابل اعتماد و موثر نشون بدین. در این مقاله به اصول ایجاد رفتار کاریزماتیک و با جذبه می پردازیم.

شخصیت

کاریزما اکتسابیه، نه ذاتی

اگه تا به حال با فردی دوست داشتنی آشنا شدین اما هنوز نمی تونین دقیقا توضیح بدین که به چه دلیل از اون خوش تون میاد، این فرد کاریزما داره. شمام می تونین کاریزماتیک شدن رو یاد بگیرین و در این راه تنها کاری که باید بکنین اصلاح رفتارتانه. کاریزما مربوط به رفتار و گفتار شماس نه اینکه شما واقعا کی هستین. ناخودآگاه شما، نشونه های اجتماعی، زبون بدن و نحوه ی رفتارتون با بقیه همه در ایجاد کاریزما نقش دارن.

الیویا فاکس کبین (Olivia Fox Cabane)، رفتارشناس و نویسنده آمریکایی، داستانی درباره یکی از افراد مشهور تعریف می کنه که حتما اسمش به گوش تون خورده س: مریلین مونرو (Marilyn Monroe). در یک روز شلوغ، مونرو به همراه یک عکاس وارد ایستگاه متروی گراندسنترال در شهر نیویورک می شه. به نظر می رسین که مردم حاضر در ایستگاه متوجه حضور یکی از معروف ترین چهرهای دنیا نشده بودن. مریلین سوار یکی از قطارها شد و بدون جلب هیچ گونه توجهی تا ایستگاه بعدی همسفر مردم بود. کبین سعی داره با گفتن این ماجرا نکته ای رو ثابت کنه:

«چیزی که مریلین میخواس نشون بده این بود که اون به طور خودخواسته می تونست یا همون مونروی مسحورکننده باشه یا نورما جین بیکر ساده (Norma Jean Baker) (نام واقعی اش). در مترو، اون نورما جین بود اما وقتی وارد پیاده روهای شلوغ نیویورک شد، تصمیم گرفت که به مریلین تبدیل بشه. اون به دور نگاه می کرد و به شوخی از عکاس می پرسین «نمی خوای مریلین رو ببینی؟». عکاس می گفت اون حرکت خاص و عجیبی انجام نداد، فقط موهاش رو بالا زد و ژست گرفت. و با این تغییر ساده، یهو جذاب شد. انگار که بارقه ای از سحر و جادو از اون گسیل شده بود و همه چیز متوقف شد. زمان هم باز ایستاد درست مثل آدمای دور که با تعجب بهش خیره شده بودن و یهو فهمیدن که یک ستاره ی سینما کنارشون وایس تاده…»

بی شک مریلین مونرو قشنگ هم هست، اما اون میخواس ثابت کنه که کاریزما چیزیه که میشه اونو ساخت و بروز داد، نه چیزی که از لحظه تولد همراه انسانه. هدف اینجا اینه که شما مریلین مونرو رو از درون نورما جین بیکر خود پیدا کنین. مونرو در درون خود شماس اما واسه یافتن اون باید سعی کنین.

یادتون باشه که در این راه کمی جربزه لازم دارین. ایجاد رفتار کاریزماتیک فرایندیه که در اون باید همه کارای خود رو زیر ذره بین بذارین. ممکنه همیشه از چیزی که می ببینن خوش تون نیاد، اما خودتون رو سرزنش هم نکنین. اگه همیشه انتظارات خود رو زیر نظر داشته باشین، در این صورت قادر به شناسایی رفتارهایی هستین که باید اصلاح بشن. به یاد داشته باشین که شما شخصیت تون رو تغییر نمی بدین، بلکه تنها در حال تغییر درک بقیه از شما درزمان رابطه با اونا هستین.

جربزه-عنوان-عکس

هنر حضور رو خوب یاد بگیرین

«حضور» مهم ترین جنبه های کاریزماست، و اعتماد به نفس در جایگاه بعدی و نزدیک بهش قرار داره. حضور یعنی واقعا با بقیه همراهی کنین. از پایه، شما به بقیه نشون میدید که به اونا توجه دارین. بدون وجود اعتماد به نفس، در چشم بقیه ممکنه فردی خجالتی یا بی توجه به نظر بیایید، اما بدون حضور، ممکنه فردی خودنما و مغرور تلقی شید. مثل بیشتر چیزها، هیچ حدی ایده آل نیس.

، هنر حضور یادآوری مهمترین نکته رو در مورد ایجاد کاریزما پررنگ می کنه، اینکه معنی حضور در مورد شخص شما نیس یا آنطور که برت و کیت مک کی (Brett and Kate McKay) در کتاب هنر مردونگی (The Art of Manliness) میگن:

«وقتی شما به کاریزما فکر می کنین، ممکنه به این فکر کنین که باید سعی کنین خود رو فردی بسیار معرکه و جذاب نشون بدین. اما راز مخالف گونه کاریزما در اینه که کاریزما به رخ کشیدن ویژگیای خوب نیس بلکه القای حس خوبی از خود به دیگرونه. کاریزمای حقیقی باعث می شه بقیه احساس کنن که مهم هستن؛ اونا در انتهای رفت و امد خود با شما، احساس بهتری از خود نسبت به قبل دارن.»

حقیقت اینه که ما خودمون رو دوست داریم و به حرف زدن درباره خودمون علاقه مندیم. افرادی که شما اونا رو دوست داشتنی و کاریزماتیک میدونید، به شما اجازه میدن که خودتون باشین و درباره خودتون حرف بزنین. مثبت باشین، به نفس خود پیروز شدین و تموم توجه تون رو به بقیه متمرکز کنین. به همین سادگی.

به کلمه کلمه حرفای بقیه توجه کنین. تصور کنین که در حال تماشای یک فیلم یا خوندن یک کتاب هستین و به آرامی دارین از شخصیت اصلی ماجرا شناخت کسب می کنین. توجه و تمرکزتان رو روی طرف مقابل متمرکز کنین. مهم تر از همه، فقط به این فکر نکنین که در جواب حرف بقیه به اونا چه بگید. ممکنه این کار پیش نگری حساب شه اما نشون می ده که واقعا گوش نمی بدین و فقط خودتون رو واسه جواب دوطرفه آماده می کنین.

مطمئنا باید تعادل وجود داشته باشه. شما نباید فقط بشینین و کل روز و شب به حرف بقیه گوش بدین. دانستن اینکه چه بگید و چیجوری خود رو با اعتماد به نفس کامل به بقیه نشون بدین هم به همین اندازه مهمه.

اعتماد به نفس داشته باشین

وقتی کاریزماتیک تر میشید، اعتماد به نفس در تحکیم این ویژگی در شما کمک شایانی می کنن، اما ایجاد اعتماد به نفس کار ساده ای نیس. لازم نیس که شما مغرور باشین، اما در عین حال نباید ترسو و خجالت زده هم ظاهر شید. اعتماد به نفس دقیقا توضیح کننده ی احساسیه که شما از شخص خودتون دارین. ورزش منظم، پوشیدن لباسایی که به شما حس خوبی میدن و صحبت کردن درباره چیزایی که خوب از اونا آگاهی دارین می تونه در ایجاد و حفظ اعتماد به نفس به شما کمک کنه.

شما نباید فقط درباره چیزایی که میدونید صحبت کنین. با بقیه راحت باشین و در بین نشون دادن اعتماد به نفس خود، نشون بدین که کنجکاو هستین. خیلی از ما اسیر گفتگویی میشیم که اصلا از موضوع اون اطلاعی نداریم و در آخر فقط به دنبال راهی می گردیم که از خود دفاع کنیم به جای اینکه نشون بدیم با این ناآگاهی مشکلی نداریم. اگه شما روش رفتاری خود رو از دفاعی به کنجکاوی تغییر بدین، فردِ بااعتماد به نفسی دیده میشید که با ندونستن موضوعی خاص مشکلی ندارین. بالاتر از این، کنجکاوی اصل حضور رو تضمین می کنه. در این شرایط، شما همیشه در درون ذهن خود درگیر یافتن جواب نیستین، بلکه در گفتگو فعالیت دارین.

افراد مطمئن و کاریزماتیک همیشه زندگی هدفمندی دارن. این ویژگی، زمانی مشخص می شه که شما به نظر هیچ ماموریت یا عامل محرکی ندارین. لازم نیس که شور و اشتیاق خود رو به نمایش بذارین، اما باید با اطمینان کامل این تفکر رو در خود به وجود بیارین که واسه انجام هر کاری پرانرژی و سرزنده اید. جوردن لیووان (Jordan Lejuwaan) در وبسایتای اگزیستنس (High Existence) پیشنهاد می کنه که در فکر انجام کاری باشین که به شما انگیزه می ده و اونو به اجرا بذارین:

«هدف یا چشم اندازی رو واسه خود مشخص کنین و با اون زندگی کنین. آدما دوست دارن که هدفی داشته باشن و روی اون کار کنن، هدفی که بهش باور دارن. باور شما به هدف تون باید جوری قوی باشه که در همه حرکات شما بروز کنه. در رسیدن به هدف به خود اطمینان داشته باشین. نشون بدین که در این راه هیچ شکی به دل تون راه نمی بدین. جوری رفتار کنین که انگار میدونید به چه سمتی حرکت می کنین، حتی اگه ۱۰۰% مطمئن نیستین.»

شما ممکنه که همیشه ندانید به چه سمتی می روید، اما باید نشون بدین که میدونید. وقتی روی صحنه ی نمایش می روید، جوری بازی کنین که انگار دیالوگ تون رو حفظ هستین. همه ما لحظاتی رو داشته ایم که کاری انجام دادیم و با خود فکر کردیم که این کار احمقانهه. این لحظات رو به فراموشی بسپارید. وقتی اینجور لحظاتی واسه تون پیش بیاد و اینجور افکاری به سراغ تون بیاد، رفتارتون به طور مشهودی تغییر می کنه. شما دچار لغزش میشید و دور و بریا به سرعت متوجه اون می شن. اعتماد به نفس یعنی شما از خودتون و از کاری که انجام میدید رضایت دارین و مهم نیس که این رضایت چه معنایی داره. آدما از افراد مطمئن خوش شون میاد، حتی اگه بقیه ویژگیای اونا جوری جذاب نباشه. اگه بتونین اعتماد به نفس داشته باشین، واسه کاریزماتیک بودن یک خیز بلند ورداشته اید.

بر مبانی گفتگو مسلط شید

افراد کاریزماتیک میدونن که چیجوری با بقیه صحبت کنن. اونا میدونن که چیجوری باید گفتگو رو شروع کنن، اونو به راه درست هدایت کنن و باعث شن بقیه احساس آرامش داشته باشن. اگه از پایه نمی دونین چیجوری با بقیه صحبت کنین، باید تمرین کنین. کار سختی هستش اما اگه پردل و جرات باشین و خجالتی بودن رو کنار بذارین، نتیجه خوبی کسب می کنین. حتما در بارهای اول کارتون سخت هستش و احساس ناراحتی می کنین اما همین احساس باعث پیشرفت شما می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری هوش هیجانی کودکان رو تقویت کنی

آرامش

اگه نمی دونین که چیجوری باید یک گفتگو رو شروع کنین، خلاق باشین. اول با خود فکر کنین که دوست دارین چه بحثایی رو مطرح کنین و به چه موضوعاتی علاقه ندارین. اگه موضوعی باعث می شه که احساس ناراحتی کنین، به احتمال زیاد بقیه هم اینجور حسی دارن. بهتره در گفتگوها خود رو فردی فروتن و مودب نشون بدین به جای اینکه سعی کنین باهوش به نظر بیایید. ادب و تواضع یکی از بهترین ویژگیای بالا بردن کاریزماست. اگه نمی دونین گفتگو رو چه جوری شروع کنین یا اگه می ترسین که موضوع ناراحت کننده ای رو انتخاب کنین، از قانون تاریخ/ فلسفه/ کنایه استفاده کنین. هر کاری واسه برهم زدن سکوتای بد بکنین.

سخنوران خوب میدونن که چه جوری همه افراد جمع رو در یک سطح بیارن. اونا تجربیات شون رو به اشتراک می ذارن و قصه گو هستن. از طنز به عنوان یک وسیله استفاده کنین و به یاد داشته باشین که مهم نیس چه می گین، مهم اینه که چه جوری می گین. اگه درباره گفتن یک شوخی مطمئن نیستین، اونو کنار بذارین. اگه از نه گفتن اون بگذرید، هیچ مشکلی هم پیش نمیاد. یک کمدین رو تصور کنین که شوخی هاش حضار رو به خنده نمیندازه. هیچی ناخوشایندتر و کاریزماکش تر از این نیس، پس در انتخاب شوخیا خیلی دقت کنین. اما کمدینی که از شوخیا و جوک هاش مطمئنه شخصیت بسیار کاریزماتیکی داره. وقتی طنزی رو به موقع بگید، می تونین به دوست داشتنی ترین و باجذبه ترین فرد جمع تبدیل شید.

و نکته آخر و مهم اینکه سوال بپرسید. آدما دوست دارن که شنیده شن. سیمون و رینالدز (Siimon and Reynolds) در سایت فوربس (Forbes) می نویسند، سوال، فرصتی عالی در اختیارتون قرار می ده تا شخصیت محبوب جمع شید:

«کسی که سوال می پرسد کنترل جمع رو به دست میگیره. و کسائی که سوالات مناسب و هوشمندانه می پرسند معمولا به عنوان افرادی باهوش و خردمند دیده می شن؛ این دو خصوصیاتی هستن که به پیشرفت کاریزما در شما کمک می کنن. واسه من بسیار جالبه که خوب سوال پرسیدن نسبت به خوب جواب دادن به علم کمتری احتیاج داره و هنوز کسائی که سوالات زیاد می پرسند معمولا حس بسیار خوبی به بقیه القا می کنن.»

به مجریان برنامه های گفتگو محور نگاه کنین. اونا جزو دوست داشتنی ترین و کاریزماتیک ترین افراد روی زمین هستن و همین باعث شده که به اینجور شغلایی مشغول شن. اونا بامزه هستن، اما بیشتر اوقات کاری جز پرسیدن سوال از مهمون برنامه نمی کنن اما در چشم بیننده افرادی دوست داشتنی هستن که کنترل شرایط رو به دست دارن. کاریزما یعنی اینکه بیشتر شما راجبه بقیه بدونین تا اینکه بقیه راجبه شما بدونن.

رابطه چشمی موثر رو تمرین کنین

بعضی وقتا تماس چشمی خوب می تونه بیشتر از هر کلمه ای رابطه برقرار کنه. تماس چشمی مناسب می تونه نشون بده که شما گوش میدید، به طرف مقابل تون اهمیت میدید و اونو به عنوان شخصیتی منحصر به فرد قبول دارین. پایین انداختن نگاه یا تغییر دائم جهت نگاه این پیام رو به طرف مقابل می ده که شما توجهی بهش ندارین و تمرکزتان جای دیگریه.

تمرین تماس چشمی می تونه خیلی به کار شما بیاد. تماس چشمی بیشتر از حد می تونه بد باشه اما تماس چشمی خیلی کم هم همین اثر رو داره. شما واسه یافتن مقدار مناسب تماس چشمی باید آزمایش کنین. رامیت ستهی (Ramit Sethi)، بنیان گذار سایت من پولدار شدن رو به شما یاد میدم (I Will Teach You To Be Rich)، پیشنهاد می کنه که راه های مختلف رو بیازمایید:

پول-نام-تصویر

«… سعی کنین تماس چشمی رو واسه چند ثانیه بیشتر حفظ کنین. چه حسی دارین؟ واکنش طرف مقابل تون چیه؟ به یاد داشته باشین که شما فرصتای زیادی واسه آزمودن این وضعیت دارین. این آزمایش رو روی پیش خدمت، آبدارچی یا نگهبان محل کارتون امتحان کنین.»

با گذشت زمان، مقدار تماس چشمی مناسب رو پیدا می کنین. چگونگی ایجاد تماس چشمی هم به اندازه مدت اون مهمه. اگه مطمئن نیستین که تماس چشمی رو بدون القای حس منفی از کجا برقرار کنین، سعی کنین به رنگ چشم طرف مقابل تون دقت کنین و این کار رو به یک عادت تبدیل کنین. این جور از تماس چشمی باعث می شه شما فردی باشخصیت به نظر بیایید نه یک آدم عجیب و غریب.

با کمک بدن تون حرف بزنین

آدمای کاریزماتیک احساس خود رو به روشای مختلف میگن. استفاده از زبون بدن واسه تاکید و القای احساسات و کلام می تونه کمک شایان توجهی به شما بکنه. هیچکی فردی رو که مثل یک تخته چوب بی حرکت وای میسته جذاب و جالب نمی دونه. و مهم ترین نکته اینه که لبخند رو فراموش نکنین. آدمای خوش رو بسیار خونگرم تر، باجذبه تر و دوست داشتنی تر از آدمای عصبانی و بی توجه هستن. اگه نمی دونین که از کجا زبون بدن رو شروع کنین، سیمز ویت (Sims Wyeth)، نویسنده ی سایت اینک. (Inc.) پیشنهاد می کنه که به افراد یا حیوانات خونگی که می شناسین فکر کنین و به فیزیک اونا دقت کنین:

«به شخصیت کرامر (Kramer) در سریال ساینفیلد (Seinfield) فکر کنین وقتی که به داخل آپارتمان جری سُر می خوره و چیزای جالبی متوجه میشید. یا به مادربزرگ تون که وقتی بعد از مدت طولانی شما رو می بینه، دستاش رو به آسمان می بره و زانوهاش رو خم می کنه. یا سگ خودم، خرس کوچولو (Little Bear)،که وقتی آخر روز به خونه بر می گردم با شادی شروع به رقصیدن می کنه.

آدما از بودن در کنار افراد یا حیواناتی که یه سری از زبون بدن رو در بیان احساسات خود دارن، لذت می برن. مطمئنا شما نمی خواهید که در محیط کار مثل یک دلقک باشین یا مثل کرامر رفتار کنین، اما حرکاتی که در واکنش به یک اتفاق صورت می گیرن یا واسه زمانی خاص مناسب هستن، جذاب و دلکش ان.»

شما باید از گونه های بدِ رفتار حرکتی آشنایی. مثلا، سر تکون دادن یک روش خوب واسه نشون دادن اینه که شما گوش میدید اما بیشتر از حد سر تکون دادن می تونه حتی بدتر از این باشه که کاری نکنین. و این واسه طرف مقابل روشن می شه که شما فقط سعی می کنین که نشون بدین دارین گوش میدید و اون دیگر حسی از تایید از طرف شما دریافت نمی کنه. افراد هر لحظه در حال تفسیر حرکات شما بدون توجه به میزان اون هستن، پس کسب باخبر شدن از بزرگ ترین خطاها به نفع شما هستش. اگه نمی دونین که چیکار شما نامناسب بوده، از دوستان یا کسی که بهش اعتماد دارین بپرسید. شنیدن حقیقت شاید سخت باشه اما اگه از اشتباهات تون آگاهی نداشته باشین نمی تونین چیزی رو رفع کنین.

مثل یک بازیگر روش باشین، خود رو از نظر ذهنی در شرایطی بذارین که همیشه از رفتار خود آگاهی کسب کنین. اگه دارین باخبر شدن از رفتار تون رو از دست میدید، به پیشنهاد ی الیوا فاکس (Oliva Fox) مکث کنین و به حس شست پای تون تمرکز کنین. این کار به شما امکان می ده که یک آزمایش بالا به پایین از همه کارایی که بدن تون انجام می ده داشته باشین. کج وایس تاده اید؟ با دست تون با چیزی در جیب تون بازی می کنین؟ آگاهی کسب کنین و خود رو تنظیم کنین.

وقتی دودلی دارین، تقلید کنین

تقلید روش ساده ای واسه کاریزماتیک شدن در لحظه. با برابری رفتارهای فیزیکی و میزان انرژی طرف مقابل با خودتون، متوجه واکنش مثبت اون میشید. لازم نیس که با همه حرفا یا کارای اون موافق باشین، فقط باید تا حدی به روش اون عمل کنین. این اتفاق به طور طبیعی رخ می ده البته بسته به شرایط اجتماعی، اما واسه بالا بردن محبوبیت روشی ساده س!.

شما می تونین از رفتارهای دوست داشتنی بقیه تقلید کنین. در موضوع کاریزما، مشاهده، یک عامل کلیدیه و همونطور که جویس نیومن (Joyce Newman)، رئیس گروه نیومن، اعلام می کنه شما باید به افرادی نگاه کنین که به نظرتون کاریزماتیک هستن:

لازم نیس که از روی اونا الگو ورداری کنین، اما باید رازهای شون رو یاد بگیرین، اونا رو امتحان کنین و برابر با شرایط خودتون تنظیم کنین تا با شما تناسب پیدا کنن. این یک مراحل آزمون و خطاست.

به هالیوود یا هرجایی که به نظر شما پر از افراد کاریزماتیکه، دقت کنین و نحوه ی رفتار و کردار اونا رو زیر نظر بگیرین. مطمئنا بعضی از اونا ممکنه خیلی خودگرا باشن اما بازم می تونین خصوصیات کاریزماتیک و موثر اونا رو دریافت کنین و از اونا بهره بگیرین. از افرادی که فکر می کنین دوست داشتنی هستن پیروی کنین، اینطوری یک یا دو راه دوست داشتنی شدن رو یاد خواهید گرفت.

شما این توانایی رو دارین که دوست داشتنی تر و کاریزماتیک تر بشین، و تغییراتی که در این راه باید اِعمال کنین بهش اندازه که به نظر می رسن بزرگ نیستن. حاضر و آماده و مطمئن باشین و به آرامی بر رفتارتون تسلط پیدا کنین، اون وقت می ببینن که چیجوری به درک و دریافت بقیه از خودتون شکل میدید.

منبع : lifehacker.com

 


دسته‌ها: آموزشی